Fourth International Scientific Conference – THE IMPORTANCE OF MEDIA INTERPRETATION FOR THE PROMOTION OF CULTURAL HERITAGE

On Saturday, September 30, the Faculty of Management in Sremski Karlovci will host the participants of the fourth international scientific conference on “The Importance of Media Interpretation for the Promotion of Cultural Heritage.” The official opening of the conference is at 11 a.m., followed by presentations of works by more than 30 authors.

All published works in English have previously undergone a double-blind peer review process. This year’s reviewers are university professors Robert Dimitrovski (North Macedonia), Irena Ashtalkoska (North Macedonia), Margarita Bogdanova (Bulgaria), Miodrag Ivanović (Great Britain), Lazar Stošić (Russia), Savo Ashtalkoski (North Macedonia), Slobodan Čerović (Serbia), and Nebojša Pavlović (Serbia). The editor of the thematic collection of works is Dr. Branislav Sančanin.

Members of the Scientific Committee are from 13 countries: Bulgaria, North Macedonia, Croatia, Slovenia, Montenegro, Bosnia and Herzegovina, Albania, Italy, Great Britain, United Arab Emirates, Russia, Cyprus and Serbia.

The organizer of the conference is the Center for Culture, Education and Media „Akademac“, and the co-organizer is the Faculty of Management in Sremski Karlovci. The coordinator of project activities is Dr. Aleksandra Penjišević.

The conference is held under the auspices of the Provincial Secretariat for Culture, Public Information and Relations with Religious Communities and the City of Novi Sad.

Četvrta međunarodna naučna konferencija

ZNAČAJ MEDIJSKE INTERPRETACIJE ZA PROMOCIJU KULTURNOG NASLEĐA

Fakultet za menadžment u Sremskim Karlovcima biće u subotu, 30. septembra domaćin učesnicima četvrte međunarodne naučne konferencije Značaj medijske interpretacije za promociju kulturnog nasleđa. Svečano otvaranje konferencije je u 11 časova, nakon čega slede prezentacije radova više od 30 autora.

Svi publikovani radovi na engleskom jeziku prethodno su prošli proces dvostruke slepe recenzije. Ovogodišnji recenzenti su univerzitetski profesori Robert Dimitrovski (Severna Makedonija), Irena Ashtalkoska (Severna Makedonija), Margarita Bogdanova (Bugarska), Miodrag Ivanović (Velika Britanija), Lazar Stošić (Rusija), Savo Ashtalkoski (Severna Makedonija), Slobodan Čerović (Srbija) i Nebojša Pavlović (Srbija). Urednik tematskog zbornika radova je doc. dr Branislav Sančanin.

Članovi Naučnog odbora su iz 13 zemalja: Bugarske, Severne Makedonije, Hrvatske, Slovenije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Albanije, Italije, Velike Britanije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Rusije, Kipra i Srbije.

Organizator konferencije je centar za kulturu, edukaciju i medije “Akademac”, a suorganizator Fakultet za menadžment u Sremskim Karlovcima. Koordinatorka projektnih aktivnosti je prof. dr Aleksandra Penjišević.

Konferencija se održava pod pokroviteljstvom Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama i Grada Novog Sada.